Myślicie, że gigantyczne nagrody w stalowowolskim magistracie w 2017 roku (szczegółowy wykaz opublikowaliśmy tutaj) to był jednorazowy wyskok, kaprys Prezydenta Lucjusza Nadbereżnego? Otóż nie! Pomimo galopującego zadłużenia miasta, zaciągania kolejnych wielomilionowych zobowiązań w postaci emitowanych obligacji i kredytów, rozrostu zatrudnienia, sowite nagrody dla urzędników są standardem z roku na rok do dziś (niestety nie posiadamy jeszcze danych za 2020 rok). Przesadzamy? Zobaczcie sami

Źródło: UM Stalowa Wola

Diabeł tkwi w szczegółach

Dlaczego dopiero teraz? Ogólne kwoty nagród przyznawanych przez Prezydenta Lucjusza Nadbereżnego są znane od kilku miesięcy. Podobnie jak plotki o "szczególnie wyróżnionych". W związku z tym kilka miesięcy temu podjęliśmy próbę uzyskania bardziej szczegółowych informacji, co oczywiście nie spotkało się z entuzjazmem Prezydenta. I tym razem jednak finalnie okazało się, że mamy prawo do takiej informacji - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w prawomocnym już wyroku uznał, iż informacja o nagrodach przyznawanych osobom pełniącym funkcje publiczne to informacja publiczna podlegająca udostępnieniu i niepodlegająca ograniczeniom ze względu na prywatność tych osób.

Chcąc się podzielić informacjami nasze stowarzyszenie udostępnia dla mieszkańców i zainteresowanych osób na swojej stronie, listę imienną wraz z kwotami przyznanych nagród urzędnikom za 2018 rok, zgodnie z orzecznictwem tych nagrodzonych, którzy pełnią funkcje publiczne.

W wykazie nagród za 2018 na wyróżnienie - podobnie jak w roku 2017 roku -  zasługuje ponownie ówczesna skarbnik miasta Bogusława Gdula, która otrzymała łącznie 6 nagród na kwotę 45 000 zł;  naczelniczka Halina Wołos, która otrzymała prawie 35 000 zł nagród oraz komornik administracyjna Małgorzata Kołecka, która dostała aż 7 nagród na łączną kwotę 20 000 zł. Podobnie jak w roku 2017 za ogarnianie imprez kulturach nagrodę ponad 10 000 zł dostała Monika Trela. Pozostałe informacje na temat nagród zamieszczamy w wykazie poniżej. Część nagród została naszym zdaniem przyznana za podstawowe wykonywanie swoich obowiązków. W skład tych wyszczególnionych kwot weszły m.in. nagrody jubileuszowe, które są obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia, uregulowanym w ustawie z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych.

Czy są to słuszne uzasadnienia przyznawanych nagród? Oceńcie sami. To są w końcu wasze ciężko zarobione pieniądze z waszych podatków i danin na rzecz miasta.