A A A

W czwartek, 13 września, w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli zaprezentowano najnowszą książkę historyka i regionalisty Tomasza Sudoła. Spotkanie poprowadziła Agata Linek.

Autor wydał już siedem pozycji historycznych w tematyce walk I wojny światowej w naszym regionie. Najnowsza, której promocja odbyła się w SDK, nosi tytuł „Działania militarne nad Sanem 1914 roku. Powiat Stalowowolski”. Jak sam bohater wieczoru przyznaje, książka powstała wskutek nawiązania kontaktu ze Stowarzyszeniem „Nasze Miasto”, które zaproponowało zorganizowanie takiego spotkania.

– Działania militarne w 1914 roku ogólnie charakteryzowały się manewrowym sposobem prowadzenia działań militarnych. Nie była to wojna okopowa tylko bardziej manewrowa, z zaskoczenia. Jeżeli chodzi o teren powiatu stalowowolskiego to możemy tutaj wymienić starcie na drodze Zaklików-Lipa-Kępa Rzeczycka, gdzie oddziały 12. Dywizji Piechoty zostały zaskoczone przez rosyjską 18. Dywizję Piechoty pod dowództwem Eugeniusza Henning-Michaelisa. Na tej drodze doszło do masakry oddziałów tejże dywizji. Tutaj powiem, że pułk piechoty na etacie wojskowym liczył ponad 4 tys. żołnierzy zdziesiątkowany trochę po starciach na Lubelszczyźnie kierował się do Sanu na przeprawę – opowiada Tomasz Sudoł.

Autor jest absolwentem historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie. Zainteresowanie tym tematem przejawiał już jako uczeń szkoły podstawowej.

Spotkanie z Tomaszem Sudołem odbyło się w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach projektu historyczno-kulturalnego „Droga do niepodległości wiodła przez Galicję” realizowanym przez Stowarzyszenie „Nasze Miasto”, którego partnerami są Stowarzyszenie Literackie „Witryna” oraz Stowarzyszenie „Rowerzyści ze Stali”.

 

KOMENTARZ OBRAZKOWY

dane-poczta-polska-min.jpg

Nasze Miasto na Facebooku