A A A

Za nami konkurs recytatorski pod hasłem „Galicja dla Niepodległej”, który odbył się 27 kwietnia w Spółdzielczym Domu Kultury. Wzięli w nim udział uczniowie z klas V-VII szkół podstawowych. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Celami były: popularyzacja poezji patriotycznej, rozwijanie uzdolnień twórczych, doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa.

W finale wzięło udział 53 uczestników z pięciu szkół, którzy przygotowali do recytacji wybrany wiersz o tematyce patriotycznej. Poziom konkursu był wyrównany. Przy ocenie pod uwagę brano: dobór repertuaru, interpretację tekstu, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny. W skład jury weszli: Łukasz Banasik (prezes Stowarzyszenia „Nasze Miasto”), Agnieszka Bulicz (prezes Stowarzyszenia Literackiego ,,Witryna”) i Beata Sudoł-Kochan (członek Stowarzyszenia Literackiego ,,Witryna”).

- Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania. W obecnych czasach, gdzie jest nieograniczony dostęp do Internetu, co powoduje obniżenie kompetencji językowych, takie konkursy nabierają szczególnego znaczenia. Uważamy, że jest to dobra alternatywa dla najmłodszych w połączeniu z kształtowaniem postaw patriotycznych - mówi Łukasz Banasik.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom. I miejsce w konkursie zajęła Izabela Rogala (SP 5), II - Karol Zięba (PSP 12), III - Karolina Kuraś (PSP 7). Jurorzy postanowili przyznać wyróżnienia: Dominice Paterek (PSP 9) i Karinie Majewskiej (PSP 3). Nagrody wręczyli: radny miejski Daniel Hausner oraz jurorzy.

Organizatorami konkursu były: Stowarzyszenie „Nasze Miasto” oraz Stowarzyszenie Literackie „Witryna”. Patronem honorowym oraz fundatorem nagród był przewodniczący Rady Miasta Stalowa Wola Stanisław Sobieraj oraz Powiat Stalowowolski. Patronat medialny nad konkursem objął portal StaloweMiasto.pl. Konkurs „Galicja dla Niepodległej” jest jednym z kilku etapów projektu kulturalno-historycznego „Droga do niepodległości wiodła przez Galicję”, który nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. We wrześniu w ramach tego projektu odbędzie się spotkanie autorskie z historykiem i regionalistą Tomaszem Sudołem, rajd rowerowy jednym z odcinków frontowych I wojny światowej oraz otwarte spotkanie dla mieszkańców miasta, które poprowadzi etnolog i antropolog kultury, doktorantka UJ Patrycja Laskowska-Chyła.

 

KOMENTARZ OBRAZKOWY

infografika-3mlnzlo-min.jpg

Nasze Miasto na Facebooku